
Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
Experience the 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe as a premium personal watercraft that delivers unmatched performance and comfort at an affordable price.
Experience the 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe as a premium personal watercraft that delivers unmatched performance and comfort at an affordable price.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe with Audio is engineered for thrill seekers who demand performance, durability, and style in every ride. Whether you’re cruising the coast or navigating inland lakes, this personal watercraft delivers an unforgettable experience on any body of water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAMA1221H | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1221H526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.