$14,977.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The 2024 Yamaha GP SVHO is the premier choice for racers and enthusiasts alike, delivering race‑ready performance straight from the factory.
The 2024 Yamaha GP SVHO is the premier choice for racers and enthusiasts alike, delivering race‑ready performance straight from the factory.
The Yamaha 1.8 L Supercharged Vortex High Output marine engine delivers unmatched power and torque among personal watercraft engines.
| General Information | |
| Condition: | Used (Odometer 0) |
| Year: | 2024 |
| Make & Model: | Yamaha GP SVHO™ with Audio |
| Engine Details | |
| Type: | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Dimensions (inches) | |
| Length: | 131.9 |
| Width: | 48.8 |
| Height: | 47.2 |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity: | 18.5 |
| Storage Capacity: | 28.4 |
| Seating & Weight | |
| Dry Weight: | 754 lbs |
| Passenger Capacity: | 1–3 persons |
| Color Options | |
| Colors: | Racing Blue, Black |
| Pump Type | |
| Jet Pump Size: | 160 mm High‑Pressure |
| Condition | USED | |
| Stock Number | PUA2606 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2606C424 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 131.9" |
| Width | 48.8" |
| Height | 47.2" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 754 lbs |
| Color | |
| Colors | Racing Blue,Black |
| Features | |
| Pump Type | 160mm High-pressure |
| Dry Weight | 754 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.