$7,999.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the Sea‑Doo Spark 2025, a lightweight two–passenger personal watercraft that delivers exhilarating performance and unbeatable value.
Discover the Sea‑Doo Spark 2025, a lightweight two–passenger personal watercraft that delivers exhilarating performance and unbeatable value.
The Spark’s efficient 900 ACE 90 hp engine delivers strong performance while keeping operating costs low. Its compact size means easy towing from most vehicles and minimal storage space compared to full‑size boats.
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Type | 900 ACE 90 hp |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed‑Loop Cooling (CLCS) |
| Fuel Type | 87 octane |
| Drivetrain & Controls | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle Control | Intelligent Throttle (iTC) |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 111" (283 cm) |
| Width | 46" (117 cm) |
| Height | 41.6" (106 cm) |
| Sitting Capacity | 2 riders |
| Fuel Tank | 7.9 gal (30 L) |
| Weight & Storage | |
| Dry Weight | 442 lb (200 kg) |
| Max Load Capacity | 352 lb (160 kg) |
| Glove Box | 0.71 gal / 2.68 L |
| Electrical & Features | |
| Display Size | 4.5‑inch digital gauge cluster |
| Main Functions | Speedometer, RPM, Hours, Sport/ECO modes, Fuel range, Clock (optional VTS) |
| Warranty & Build | |
| Hull Material | Polytec® Spark hull |
| Limited Warranty | 1 year coverage by BRP |
The 2025 Sea‑Doo Spark offers a balanced blend of style, performance and affordability. It’s the perfect choice for riders seeking an engaging watercraft that is easy to own and simple to store.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B30805 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 2 Rotax® 900 ACE™- 90 CONV with IBR and Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV30805A525 |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 111" / 283 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6"/ 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional with the 60 hp) |
| Weights | |
| Dry Weight | 442 lb / 200 kg |
| Weight | Capacity: 352 lb / 160 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Main Functions: Speedometer, RPM, Vehicle hours, Sport mode, ECO® Mode, Fuel autonomy distance & time to empty, VTS™ (optional), Clock |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 442 lb / 200 kg approx. |
| Max Persons | 2 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.