$8,649.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the 2025 Yamaha JetBlaster DLX 3‑Up, a new generation of affordable and versatile personal watercraft that delivers comfort and convenience for every rider.
Discover the 2025 Yamaha JetBlaster DLX 3‑Up, a new generation of affordable and versatile personal watercraft that delivers comfort and convenience for every rider.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | Y2857-P |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha |
| Model | Jetblaster DLX 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 117” |
| Width | 45” |
| Height | 44” |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 13.2 |
| Storage Capacity | 3.5 |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight | 597 |
| Additional Features | |
| Glove Box, Water‑resistant Under-seat Storage, Deck Mats, Maintenance-free Battery | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y2857-P | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Seated | |
| VIN | US-YAMA2857L425 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.