$11,899.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
2025 Yamaha VX Deluxe – Your Custom Soundtrack on Water
The latest Yamaha audio speakers are built for marine life, delivering crystal clear sound even at high speeds and through splashing waves.
A generous glovebox keeps your gear organized so you can focus on the ride.
2025 Yamaha VX Deluxe – Your Custom Soundtrack on Water
The latest Yamaha audio speakers are built for marine life, delivering crystal clear sound even at high speeds and through splashing waves.
A generous glovebox keeps your gear organized so you can focus on the ride.
Easily adjust acceleration and speed to match your skill level and the water conditions.
A step up in power from the standard TR‑1 motor, offering superior fuel efficiency, reliable performance and unmatched marine durability.
| Vehicle Information | |
| Condition | New |
|---|---|
| Stock Number | Y0549-P |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX Deluxe with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | US-YAMA0549D525 |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Cargo & Capacity | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Weight | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Key Features | |
| Fuel Gauge | LCD display |
| Additional Features | Molded Bow Cooler Storage | Dual Mirrors | Water‑resistant Under‑Seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintenance‑Free Battery |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y0549-P | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0549D525 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.