
$18,449.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the Sea‑Doo FishPro Sport 170, a cutting‑edge personal watercraft that redefines fishing adventures in 2026.
Discover the Sea‑Doo FishPro Sport 170, a cutting‑edge personal watercraft that redefines fishing adventures in 2026.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Sea‑Doo FishPro Sport 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 170 |
| Power Output | 170 HP |
| Dimensions (in inches / cm) | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 45.3" / 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 passengers |
| Fuel Tank | 18.5 US gal / 70 L |
| Total Storage (incl. cooler) | 39.6 US gal / 149.9 L* |
| Weights | |
| Dry Weight | 871 lb / 395 kg |
| Electrical & Display | |
| Digital Gauge | 7.6‑inch display |
| Features Summary | |
| Audiology | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Fiberglass |
| Warranty | |
| Coverage | One‑year limited warranty from BRP* |
*All figures are manufacturer specifications and may vary slightly.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B26140 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | FishPro™ Sport 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV26140K526 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 45.3" / 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 39.6 US gal / 149.9 L* (*Total storage capacity includes LinQ fishing cooler) |
| Weights | |
| Dry Weight | 871 lb / 395 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.6 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 871 lb / 395 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.