
$19,099.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The 2026 Sea‑Doo GTR-X 300 iBR is a high‑performance personal watercraft designed for riders who demand power, precision and control. Powered by a supercharged Rotax engine that delivers 300 horsepower, this PWC offers race‑level performance combined with an aggressive design and rider‑centric layout.
Key features include:
The 2026 Sea‑Doo GTR-X 300 iBR is a high‑performance personal watercraft designed for riders who demand power, precision and control. Powered by a supercharged Rotax engine that delivers 300 horsepower, this PWC offers race‑level performance combined with an aggressive design and rider‑centric layout.
Key features include:
This model is brand new (VIN YDV22464K526) with zero hours. It’s built for adrenaline‑filled rides on both small bodies of water and larger lakes, offering an exhilarating experience whether you’re carving turns or towing friends behind you.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B22464 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTR™-X 300 Tech, BRP Premium Audio, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV22464K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 300 |
| Engine Power | 300 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 43.4" / 110 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 813 lb / 369 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (with Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, BRP Premium Audio, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 813 lb / 369 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 300 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.