
$15,649.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the 2026 Sea‑Doo Wake™ 170, a personal watercraft engineered for riders who love tow sports like wakeboarding, skiing, and skating. With its powerful 1630 ACE® engine delivering 170 HP, this vessel offers unmatched performance while maintaining fuel efficiency.
The Wake 170 is equipped with BRP Premium Audio, an intuitive iDF navigation ...
[read more]Discover the 2026 Sea‑Doo Wake™ 170, a personal watercraft engineered for riders who love tow sports like wakeboarding, skiing, and skating. With its powerful 1630 ACE® engine delivering 170 HP, this vessel offers unmatched performance while maintaining fuel efficiency.
The Wake 170 is equipped with BRP Premium Audio, an intuitive iDF navigation system, and the iBR brake‑release feature for smooth stops on water. Its GTI® hull made from Polytec™ material ensures stability across lakes and rivers of any size.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Vehicle Type | Personal Watercraft – 3 Passenger Capacity |
| Engine & Performance | |
| Engine Model | 1630 ACE® – 170 |
| Power Output | 170 HP |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 130.7” / 332 cm |
| Width | 49.2” / 125 cm (without rack) |
| Height | 44.9” / 114 cm |
| Capacities | |
| Sitting Capacity | 3 people |
| Fuel Tank | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Volume | 40.3 US gal (152.8 L) |
| Weight & Electrical | |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg |
| Display | 4.5‑in. Digital Gauge |
| Warranty | |
| Coverage | 1‑year limited warranty on the watercraft |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B03675 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV03675G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.