
$17,799.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The new Yamaha FX HO 2026 delivers unmatched performance and premium sound right from the factory. Designed for riders who demand power, comfort, and entertainment on every wave.
The new Yamaha FX HO 2026 delivers unmatched performance and premium sound right from the factory. Designed for riders who demand power, comfort, and entertainment on every wave.
The FX HO comes equipped with Yamaha’s factory‑installed audio speakers. Built for marine conditions, they provide crystal‑clear sound even at high speed or in splashing water.
| Vehicle Overview | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | Y1628 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | FX HO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 L high output marine engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11' 9" |
| Width | 4' 2" |
| Height | 4' |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Additional Features | |
| Molded cooler storage in bow, dual mirrors, watertight USB & 12V outlet with accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y1628 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | FX® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1628C626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 820 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 820 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.