$13,499.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the 2026 Yamaha VX® Deluxe, a premium personal watercraft that delivers unmatched performance and convenience at an affordable price.
Discover the 2026 Yamaha VX® Deluxe, a premium personal watercraft that delivers unmatched performance and convenience at an affordable price.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | Y2163 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX® Deluxe |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3-Passenger |
| VIN | US-YAMA2163K526 |
| 0 hours | |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4-Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons |
| Storage Capacity | 30.1 gallons |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Description | Molded cooler storage in bow, dual mirrors, water‑resistant under-seat storage, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance-free battery. |
This Yamaha VX® Deluxe combines powerful performance with thoughtful design features, making it the ideal choice for adventurous riders who demand both reliability and versatility on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y2163 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2163K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.