
$14,399.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Yamaha VX Deluxe with Audio – 2026
The newest edition of the popular Yamaha WaveRunner lineup, the 2026 VX Deluxe brings premium features and powerful performance at a price that won’t break your budget.
Yamaha VX Deluxe with Audio – 2026
The newest edition of the popular Yamaha WaveRunner lineup, the 2026 VX Deluxe brings premium features and powerful performance at a price that won’t break your budget.
| General Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | Y1872 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX Deluxe with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating & Weight | |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Dry Weight | 686 lb |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Description | Factory‑installed Yamaha Audio System, molded bow storage, dual mirrors, water‑resistant underseat compartments, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
This 2026 Yamaha VX Deluxe with Audio is ready for adventure. Its combination of high performance, robust features, and user-friendly controls makes it the ideal choice for riders who demand both power and convenience on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y1872 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1872C626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.