Contact for Price
M & J Marine | M & J Marine | Mosinee, Wisconsin
2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster LTD
This brand‑new personal watercraft delivers family fun and high performance on the water. The JetBlaster LTD is fully loaded with features that make every ride smooth, safe, and enjoyable.
2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster LTD
This brand‑new personal watercraft delivers family fun and high performance on the water. The JetBlaster LTD is fully loaded with features that make every ride smooth, safe, and enjoyable.
| Condition | New |
| Stock Number | 12984 |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | JetBlaster LTD |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA1089K425 |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | TR-1 High Output 4‑stroke, 3-cylinder marine engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular unleaded gasoline |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 117” |
| Width | 45.5” |
| Height | 44” |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 13.2 |
| Storage Capacity | 8.8 |
| Seating & Weight | |
| Sitting Capacity | 1–2 persons |
| Dry Weight | 600 lb |
| Additional Features | |
| Screen Size (in) | 4.3″ Connext |
| Drive Control | X(2‑step) and Low RPM mode for smooth operation |
| Under-seat Storage | Water‑resistant compartment |
| Reboarding Step & Foot Chocks | Convenient safety features |
| Fuel Gauge Type | Connext screen display |
The 2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster LTD combines cutting‑edge technology with a family‑friendly design, making it the ultimate personal watercraft for adventurous riders.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 12984 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster LTD | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1089K425 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 8.8 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.