$21,599.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
Introducing the Yamaha FX Cruiser SVHO, a brand‑new 2026 personal watercraft that delivers exhilarating power and premium features for up to three passengers.
Introducing the Yamaha FX Cruiser SVHO, a brand‑new 2026 personal watercraft that delivers exhilarating power and premium features for up to three passengers.
| Engine | |
|---|---|
| Type | Supercharged 4‑cylinder, 4-stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lb |
| Features | |
| Molded Cooler Storage in Bow | |
| Dual Mirrors | |
| Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting | |
| Footwell Drains | |
| Tow Hook | |
| Maintenance‑free Battery | |
This 2026 Yamaha FX Cruiser SVHO is brand new, with zero engine hours and ready for immediate use. Its powerful supercharged engine combined with advanced audio, infotainment, and ergonomic features makes it the ultimate choice for water enthusiasts seeking performance and luxury.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2947 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0482K526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 875 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.