$21,599.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
Discover the 2026 Yamaha FX Cruiser SVHO, a high-performance personal watercraft designed for riders who demand power and precision on every wave.
Discover the 2026 Yamaha FX Cruiser SVHO, a high-performance personal watercraft designed for riders who demand power and precision on every wave.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 2950 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | FX Cruiser SVHO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons |
| Storage Capacity | 44.5 gallons |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights & Capacities | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Oil Capacity | 3.7 L |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage (Bow) | ✓ |
| Dual Mirrors | ✓ |
| Watertight with USB & 12V Outlet and Accent Lighting | ✓ |
| Footwell Drains | ✓ |
| Tow Hook | ✓ |
| Maintenance‑Free Battery | ✓ |
| Connext Fuel Gauge (7” Touchscreen) | ✓ |
The 2026 Yamaha FX Cruiser SVHO is engineered for riders who value high performance, advanced technology and durable marine audio. Its combination of a supercharged engine, intuitive controls, premium sound system, and spacious storage make it the top choice for both recreational paddlers and serious competitors alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2950 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1348G526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 875 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.