$15,699.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
Meet the Yamaha WaveRunners GP HO™, a cutting‑edge 2026 personal watercraft that blends power and precision for an unrivaled riding experience.
Meet the Yamaha WaveRunners GP HO™, a cutting‑edge 2026 personal watercraft that blends power and precision for an unrivaled riding experience.
The GP HO is powered by Yamaha’s largest displacement 1.9L high‑output marine engine (4‑stroke, 4‑cylinder). This powerhouse offers rapid acceleration and top speeds that rival flagship models from competing brands.
| General Specifications | |
| Condition: | New |
| Stock Number: | 2955 |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunners GP HO™ |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft – 3‑Passenger |
| VIN: | YAMA0104H526 |
| Engine Details | |
| Type: | 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (4‑cylinder, 4‑stroke) |
| Displacement: | 1898 cc |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length: | 11 ft. |
| Width: | 4 ft. 1 in. |
| Height: | 3 ft. 11 in. |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Capacity: | 28.4 gal |
| Seating: | 1–3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight: | 714 lb. |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage (bow) | |
| Duo mirrors, watertight USB & 12V outlet with accent lighting | |
| Footwell drains, deck mats, tow hook and maintenance‑free battery | |
| Control System | |
| Fuel gauge: | Connext 4.3” screen |
The Yamaha WaveRunner GP HO™ delivers unmatched performance, durability and rider comfort for anyone looking to dominate the water with confidence.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2955 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | GP HO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0104H526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 714 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 714 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.