$12,399.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
Yamaha JetBlaster PRO 3‑Up – The Ultimate Stand‑up Personal Watercraft of 2026
The new Yamaha JetBlaster PRO offers a fresh riding experience that blends power, comfort and safety. Designed for both thrill seekers and casual riders, this stand‑up watercraft accommodates up to three passengers while delivering unmatched performance on the water.
Yamaha JetBlaster PRO 3‑Up – The Ultimate Stand‑up Personal Watercraft of 2026
The new Yamaha JetBlaster PRO offers a fresh riding experience that blends power, comfort and safety. Designed for both thrill seekers and casual riders, this stand‑up watercraft accommodates up to three passengers while delivering unmatched performance on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 2901 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | JetBlaster PRO 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine (1049 CC) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9' 9" |
| Width | 3' 9" |
| Height | 3' 10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weight | |
| Dry Weight | 545 lb |
| Additional Features | |
| Main Display | 4.3" Connext Screen with security mode and fuel gauge |
| Drive Control Mode | X(2‑step) & Low RPM |
| Storage | Water‑resistant under-seat compartment, reboarding step, foot chocks |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Engine Hours | |
| Hours | 0 (brand new) |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2901 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | JetBlaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0974I526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.