$299,995.00
Germaine Marine | Mesa, Arizona
2025 Tige 25ZX Boat
The 2025 Tige 25ZX delivers a brand‑new level of performance that lives up to its “Ultré ZX” designation. Every engineering detail, design element and component has been reimagined for peak efficiency. The result is a vessel that looks stunning while producing epic waves, wakes and multi‑sport versatility.
Key highlights:
2025 Tige 25ZX Boat
The 2025 Tige 25ZX delivers a brand‑new level of performance that lives up to its “Ultré ZX” designation. Every engineering detail, design element and component has been reimagined for peak efficiency. The result is a vessel that looks stunning while producing epic waves, wakes and multi‑sport versatility.
Key highlights:
| General Information | |
| Location | Mesa, AZ |
| Condition | New |
| Stock Number | AZC085H |
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 25 ft 5 in (7.75 m) |
| Beam | 8 ft 6 in (259 cm) |
| Draft | 29 in (74 cm) |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | Indmar Raptor 575SC |
| Power Output | 510 hp |
| Fuel Capacity | 100 gal (379 l) |
| Capacity & Weight | |
| Maximum Seating | 19 persons |
| Storage Volume | 160.6 ft³ (4.55 m³) |
| Total Dry Weight | 8,000 lb (3,600 kg) |
| Hull & Construction | |
| Construction Material | Fiberglass |
| Aerodynamic Hull Type | ConvexV |
| Optional Features (may include) | |
| GPS, Depth Sounder, Bimini Top, Wakeboard/Ski Tower, Audio System, Powered Tower, Touch Screen, Bluetooth, Swim Platforms. | |
The 2025 Tige 25ZX Boat is engineered for those who demand both luxury and performance. Whether you’re chasing the perfect wake or enjoying a peaceful day on the water, this vessel offers unmatched versatility and cutting‑edge technology to enhance every moment.
| Location | Mesa AZ | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | AZC085H | |
| Year | 2025 | |
| Make | Tige | |
| Model | 25ZX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Ski/Wakeboard/Wakesurf | |
| Brand | Tige | |
| VIN | TIX0085HI425 | |
| Engine | Indmar Raptor 575SC | |
| Propulsion | Single Inboard | |
| LOA (Length) | 25 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | Mesa, AZ | |
| Engine Power | 510 HP | |
| Engine Hours | 102 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 8000 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Frost/Vivid Sand | |
| Interior Color | Natural | |
| Max Persons | 19 | |
| Fuel Capacity | 100 gal | |
| Features May Include | GPS Depthsounder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Touch Screen Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Length | 25'5" (7.75 m) |
| Beam | 102" (259 cm) |
| Draft | 29" (74 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 100 gal (379 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 4200 lb (1905 kg) |
| Seating Capacity | 19 Persons |
| Storage Capacity | 160.6 ft³ (4.55 m³) |
| Weights | |
| Weight | 7900 lb (3583 kg) |
| Features | |
| Hull Type | ConvexV |
| Length | 25ft 5in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 8000 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 4200 lb (1905 kg) approx. |
| Max Persons | 19 |
| Engine Power | 510 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.