$148,950.00
Germaine Marine | American Fork, Utah
The new ATX 24 Type‑S is built to dominate the water. Designed for wakeboarders and wakesurf enthusiasts, this boat delivers unrivaled performance with every feature engineered for maximum impact.
The new ATX 24 Type‑S is built to dominate the water. Designed for wakeboarders and wakesurf enthusiasts, this boat delivers unrivaled performance with every feature engineered for maximum impact.
The ATX 24 Type‑S is loaded with premium amenities that the “value segment” once thought impossible:
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make / Model | ATX Surf Boats 24 Type‑S |
| Body Type | Wakeboard/Wakesurf Boat |
| Dimensions & Capacity | |
| Length (LOA) | 24 ft 5 in |
| Beam | 8 ft 5 in |
| Max Person Count | 18 |
| Power & Performance | |
| Engine | Raptor 440 (400 hp) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Capacity | 57 gal |
| Construction & Finish | |
| Hull Material | Fiberglass |
| Color Scheme | Vivid Black/Frost |
| Deck Flooring | Syntek |
| Optional Features | |
| Depth sounder, Bimini Top, Wakeboard/Ski Tower, Audio System, Powered Tower, Touch Screen, Bluetooth | |
| Location | American Fork UT | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SG780E | |
| Year | 2025 | |
| Make | ATX Surf Boats | |
| Model | 24 Type-S | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Wakeboard/Wakesurf | |
| VIN | TIX0780EB525 | |
| Engine | Raptor 440 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| Transmission | 2:1 | |
| Hull id number | TIX0780EB525 | |
| LOA (Length) | 24 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Type/Use | Pleasure | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Builder | ATX Boats | |
| Actual Location | American Fork | |
| Steering Type | Rudder | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| Engine Information | Raptor 440 | |
| Engine Hours | 1 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 5160 lbs | |
| Max Weight Capacity | 2500 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Vivid Black/Frost | |
| Deck Flooring | Synteak | |
| Seat Color | Cool touch cognac/Frost/Cool touch graphite | |
| Interior Color | Frost | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 57 gal | |
| Features May Include | Depthsounder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Powered Tower Touch Screen Bluetooth |
| Length | 24ft 5in |
| Beam | 8ft 5in |
| Dry Weight | 5160 lbs approx. |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.