$169,778.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
MasterCraft X24 Bowrider – Used Boat (2021)
| Status | Used |
| Stock ID | UBC-Y0C121 |
| Year of Manufacture | 2021 |
| Manufacturer | MasterCraft |
| Model Name | X24 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCPHLY0C121 |
| Dimensions (Metric & Imperial) | |
| Length | 24' 2" / 7.37 m |
| Height (Boat) | 8' 2" / 2.47 m |
| Beam | 102" / 2.59 m |
| Draft | 30" ... |
MasterCraft X24 Bowrider – Used Boat (2021)
| Status | Used |
| Stock ID | UBC-Y0C121 |
| Year of Manufacture | 2021 |
| Manufacturer | MasterCraft |
| Model Name | X24 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCPHLY0C121 |
| Dimensions (Metric & Imperial) | |
| Length | 24' 2" / 7.37 m |
| Height (Boat) | 8' 2" / 2.47 m |
| Beam | 102" / 2.59 m |
| Draft | 30" / 0.76 m |
| Interior Width | 87" / 2.21 m |
| Capacity Details | |
| Fuel Capacity | 85 gallons / 322 liters |
| Seating Capacity | 18 people |
| Storage Volume | 106 ft³ / 3.0 m³ |
| Maximum Load (incl. ballast) | 2550 lbs / 1157 kg | with Gen 2 ballast: 4300 lbs / 1950 kg |
| Weight Information | |
| Dry Weight | 6100 lbs / 2767 kg |
| Key Features & Performance | |
| Description | Vector‑drive hull for smooth handling. Generates a thick, rampy wake with crisp lips ideal for surf and powerful wake shapes suitable for wakeboard (18–22 mph) and wake surfing (10–12 mph). |
This 2021 MasterCraft X24 bowrider offers impressive size, capacity, and performance features that make it a top choice for water enthusiasts looking for quality, reliability, and adventure on the lake.
| Condition | USED | |
| Stock Number | UBC-Y0C121 | |
| Year | 2021 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | X24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCPHLY0C121 |
| Dimensions | |
| Length | 24' 2" (7.37 M) |
| Height | Boat: 8' 2" (2.47 M) |
| Beam | 102" (2.59 M) |
| Draft | 30" (0.76 M) |
| Width | Interior: 87" (2.21 M) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 85 Gal (322 L) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 106 Ft3 (3.0 M3) |
| Weight, Maximum Capacity | 2550 Lbs (1157 Kg) | Ballast with Gen 2: 4300 Lbs (1950 Kg) |
| Weights | |
| Weight | 6100 Lbs (2767 Kg) |
| Features | |
| Features | Hull: Vector Drive | Wake: Thick, Rampy Wake w/ Crisp Lip, Surf - Powerful Wake Shape | Activity: Wakeboard - Recreation (18-22 mph), Wake Surfing - (10-12 mph) |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2550 Lbs (1157 Kg) | Ballast with Gen 2: 4300 Lbs (1950 Kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.