$159,700.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
| Boat Dimensions (ft / m) | |
|---|---|
| Length | 24' (7.3 m) |
| Height | 10′6″ (3.2 m) |
| Beam | 102″ (2.59 m) |
| Draft | 30″ (0.76 m) |
| Interior Width (ft / m) | |
| Width | 86½″ (2.18 m) |
| Capacity & Storage | |
| Fuel Capacity | 92 gal (350 L) |
| Seating Capacity | 17 persons |
| Storage ... | |
| Boat Dimensions (ft / m) | |
|---|---|
| Length | 24' (7.3 m) |
| Height | 10′6″ (3.2 m) |
| Beam | 102″ (2.59 m) |
| Draft | 30″ (0.76 m) |
| Interior Width (ft / m) | |
| Width | 86½″ (2.18 m) |
| Capacity & Storage | |
| Fuel Capacity | 92 gal (350 L) |
| Seating Capacity | 17 persons |
| Storage Volume | 89 cu ft. (2.52 cu m) |
| Weight & Load Limits | |
| Total Weight | 5,550 lb (2,517 kg) |
| Maximum Capacity with SurfStar Ballast | 3,600 lb (1,633 kg) – 2,500 lb (1,134 kg) |
This MasterCraft XT24 offers an excellent balance of performance, comfort, and storage, making it a top choice among used boat buyers seeking reliable marine recreation.
| Condition | USED | |
| Stock Number | UB-G0C222 | |
| Year | 2022 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCP4NG0C222 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 24' (7.3 M) |
| Height | Boat: 10' 6" (3.2 M) |
| Beam | 102" (2.59 M) |
| Draft | 30" (0.76 M) |
| Width | Interior: 86.5" (2.18 M) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 92 Gal (350 L) |
| Seating Capacity | 17 Persons |
| Storage Capacity | 89 Cu Ft. (2.52 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast with SurfStar: 3,600 Lbs (1,633 Kg) | 2,500 Lbs (1,134 Kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,550 Lbs (2,517 Kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | Ballast with SurfStar: 3,600 Lbs (1,633 Kg) | 2,500 Lbs (1,134 Kg) approx. |
| Max Persons | 17 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.