$244,660.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Explore the MasterCraft X24, a 2024 used Bowrider that delivers exceptional performance and comfort on the water.
| Basic Information | |
| Condition | Used |
| Stock Number | UBDC-Y4F324 |
| Year | 2024 |
| Make | MasterCraft |
| Model | X24 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCYHAY4F324 |
| Dimensions | |
| Length (Boat) | 24' 2" (7.37 m) |
| Height (Boat) | 125" (3.17 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" ... |
Explore the MasterCraft X24, a 2024 used Bowrider that delivers exceptional performance and comfort on the water.
| Basic Information | |
| Condition | Used |
| Stock Number | UBDC-Y4F324 |
| Year | 2024 |
| Make | MasterCraft |
| Model | X24 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | MBCYHAY4F324 |
| Dimensions | |
| Length (Boat) | 24' 2" (7.37 m) |
| Height (Boat) | 125" (3.17 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" (0.76 m) |
| Interior Width | 87" (2.21 m) |
| Capacity & Storage | |
| Fuel Capacity | 85 gallons (322 L) |
| Seating Capacity | 18 persons |
| Storage Volume | 106 cubic feet (3.0 cu m) |
| Weight & Load Limits | |
| Total Weight | 6,100 lbs (2,767 kg) |
| Maximum Capacity with SurfStar Ballast | 4,300 lbs (1,950 kg) | 2,550 lbs (1,157 kg) |
| Key Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Engine | Details available upon request |
| Interior Design | Spacious layout with ample seating and storage options |
| Performance | Excellent speed, stability, and maneuverability for recreational use |
| Safety Features | Comprehensive safety equipment included |
The MasterCraft X24 combines robust construction with user-friendly amenities to provide a reliable and enjoyable boating experience. Whether you’re cruising the lake or enjoying a day on the water, this bowrider offers both comfort and performance.
| Condition | USED | |
| Stock Number | UBDC-Y4F324 | |
| Year | 2024 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | X24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCYHAY4F324 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 24' 2" (7.37 M) |
| Height | Boat: 125" (3.17 M) |
| Beam | 102" (2.59 M) |
| Draft | 30" (0.76 M) |
| Width | Interior: 87" (2.21 M) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 85 Gal (322 L) |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Storage Capacity | 106 Cu Ft. (3.0 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | Ballast with SurfStar: 4,300 Lbs (1,950 Kg) | 2,550 Lbs (1,157 Kg) |
| Weights | |
| Weight | 6,100 Lbs (2,767 Kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | Ballast with SurfStar: 4,300 Lbs (1,950 Kg) | 2,550 Lbs (1,157 Kg) approx. |
| Max Persons | 18 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.