$167,466.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
| Product Overview | |
| Status | New |
| Stock ID | 3MC25084 |
| Model Year | 2025 |
| Makes and Model | MasterCraft NXT23 Bowrider Boat |
| Vehicle Type | Boat – Bowrider Category |
| Identification Details | |
| VIN Number | MBCB9EY8B525 |
| Dimensions & Size | |
| Length | 23 feet (7.01 meters) |
| Height | 117 inches (2.98 meters) |
| Beam Width | 100 inches (2.54 meters) |
| Draft | 29 inches (0.74 meters) |
| Interior Width | 84 ... |
| Product Overview | |
| Status | New |
| Stock ID | 3MC25084 |
| Model Year | 2025 |
| Makes and Model | MasterCraft NXT23 Bowrider Boat |
| Vehicle Type | Boat – Bowrider Category |
| Identification Details | |
| VIN Number | MBCB9EY8B525 |
| Dimensions & Size | |
| Length | 23 feet (7.01 meters) |
| Height | 117 inches (2.98 meters) |
| Beam Width | 100 inches (2.54 meters) |
| Draft | 29 inches (0.74 meters) |
| Interior Width | 84 inches (2.12 meters) |
| Capacity Specifications | |
| Fuel Capacity | 65 gallons (246 liters) |
| Sitting Space | Up to 16 passengers |
| Tank & Storage | 99 cubic feet (2.80 cubic meters) of storage space |
| Total Load Capacity | 2,160 pounds (980 kilograms) |
| Weight Information | |
| Empty Weight | 5,030 pounds (2,282 kilograms) |
| Key Features | |
| Hull Construction | Vector Drive hull for enhanced performance and stability |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC25084 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | NXT23 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCB9EY8B525 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 23' (7.01 m) |
| Height | Boat: 117" (2.98 m) |
| Beam | 100" (2.54 m) |
| Draft | 29" (0.74 m) |
| Interior Width | 84" (2.12 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 Gal (246 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 99 Cu Ft. (2.80 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,160 lbs (980 kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,030 lbs (2,282 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 4in |
| Max Weight Capacity | 2,160 lbs (980 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.