$175,050.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | Brand new, never used. |
| Stock Number | 3MC25045 |
| Year of Production | 2025 |
| Manufacturer | MasterCraft |
| Model Name | NXT24 Bowrider |
| Vehicle Type | Boat (Bowrider) |
| VIN | MBC6BDA5J425 |
| Dimensions | |
| Length | 24 feet (7.30 meters) |
| Height | 115.5 inches (2.93 meters) |
| Beam / Width | 102 inches (2.59 meters) |
| Draft | 29 inches (0.74 meters) |
| Interior Width | 82.5 ... |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Condition | Brand new, never used. |
| Stock Number | 3MC25045 |
| Year of Production | 2025 |
| Manufacturer | MasterCraft |
| Model Name | NXT24 Bowrider |
| Vehicle Type | Boat (Bowrider) |
| VIN | MBC6BDA5J425 |
| Dimensions | |
| Length | 24 feet (7.30 meters) |
| Height | 115.5 inches (2.93 meters) |
| Beam / Width | 102 inches (2.59 meters) |
| Draft | 29 inches (0.74 meters) |
| Interior Width | 82.5 inches (2.08 meters) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 gallons (246 liters) |
| 16 passengers | |
| 158 cubic feet (4.47 cubic meters) | |
| 2,250 pounds (1,020 kilograms) | |
| Weight | |
| Hull and Equipment Weight | 5,000 pounds (2,268 kilograms) |
| Key Features | |
| Hull Design | Vector Drive system for enhanced performance. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC25045 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | NXT24 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBC6BDA5J425 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 24' (7.30 m) |
| Height | Boat: 115.5" (2.93 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 29" (0.74 m) |
| Interior Width | 82.5" (2.08 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 Gal (246 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 158 Cu Ft. (4.47 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,250 lbs (1,020 kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,250 lbs (1,020 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.