$216,334.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
MasterCraft XT22 Bowrider – 2025 Model
This brand‑new MasterCraft XT22 is a high-performance bowrider designed for both thrilling adventures and comfortable cruising. With its lightweight hull, spacious interior, and powerful engine options, the XT22 delivers exceptional speed, agility, and onboard comfort.
MasterCraft XT22 Bowrider – 2025 Model
This brand‑new MasterCraft XT22 is a high-performance bowrider designed for both thrilling adventures and comfortable cruising. With its lightweight hull, spacious interior, and powerful engine options, the XT22 delivers exceptional speed, agility, and onboard comfort.
The MasterCraft XT22 bowrider combines modern technology with classic design to provide a versatile vessel that excels in lakeside cruising, water sports, or long-distance travel. Whether you’re looking for an active day on the water or a comfortable family outing, this 2025 XT22 delivers reliability and performance.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC25029 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT22 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCC6BZ7I425 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 22' 4" (6.81 m) |
| Height | Boat: 123" (3.12 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 29" (0.74 m) |
| Interior Width | 86" (2.18 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 79 Gal (299 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 103 Cu Ft. (2.92 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,485 lbs (2,488 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.