$227,467.00
Mastercraft Boats of Utah | Page, AZ
Condition: New
Stock Number: 3MC25024
Year of Production: 2025
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: XT23 Bowrider
Vehicle Type: Recreational Boat
Category: Bowrider Class
VIN (Vehicle Identification Number): MBCCSBP4H425
Condition: New
Stock Number: 3MC25024
Year of Production: 2025
Manufacturer: MasterCraft
Model Name: XT23 Bowrider
Vehicle Type: Recreational Boat
Category: Bowrider Class
VIN (Vehicle Identification Number): MBCCSBP4H425
The MasterCraft XT23 Bowrider is engineered with a Vector Drive hull system for smooth performance on the water. This new model combines spacious interior accommodations with advanced marine technology to deliver an exceptional boating experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3MC25024 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MasterCraft | |
| Model | XT23 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MBCCSBP4H425 |
| Dimensions | |
| Length | Boat: 23' 4" (7.11 m) |
| Height | Boat: 123" (3.12 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 30" (0.76 m) |
| Interior Width | 86.5" (2.18 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 79 Gal (299 L) |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Storage Capacity | 74 Cu Ft. (2.08 Cu M) |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) |
| Weights | |
| Weight | 5,250 lbs (1,088 kg) |
| Features | |
| Hull Type | Vector Drive |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs (1,089 kg) approx. |
| Max Persons | 16 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.