Contact for Price
PYY Marine | Pasadena, MD
Discover the all-new Cape Horn 28XS, a premium center‑console vessel designed for exceptional offshore performance.
The 2027 Cape Horn 28XS blends classic design with modern engineering, delivering powerful engine output and unrivaled handling on open water. Its sleek hull, built upon 37 years of experience, offers smooth steering and sports‑car ...
[read more]Discover the all-new Cape Horn 28XS, a premium center‑console vessel designed for exceptional offshore performance.
The 2027 Cape Horn 28XS blends classic design with modern engineering, delivering powerful engine output and unrivaled handling on open water. Its sleek hull, built upon 37 years of experience, offers smooth steering and sports‑car like agility that sets it apart from the competition.
The Cape Horn 28XS is competitively priced while offering an array of benefits in design, comfort, and style—making it a standout choice for serious offshore anglers looking to make a lasting impression on the water.
| Condition | NEW |
| Year | 2027 |
| Make | Cape Horn |
| Model | 28XS |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Center Console |
| LOA (Length) | 28 ft 7 in |
| Beam (Width) | 9 ft 1 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Dry Weight | 4,800 lbs |
| Fuel Capacity | 225 gal |
The Cape Horn 28XS combines top‑tier offshore capability with everyday usability—ready to elevate your fishing adventures on the open sea.
| Condition | NEW | |
| Year | 2027 | |
| Make | Cape Horn | |
| Model | 28XS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| LOA (Length) | 28 ft 7 in | |
| Beam (Width) | 9 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Dry Weight | 4800 lbs | |
| Fuel Capacity | 225 gal |
| Length | 28ft 7in |
| Beam | 9ft 1in |
| Dry Weight | 4800 lbs approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.