$69,998.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Experience the 2023 Scarab 215 ID
The new Scarab 215 is a high‑performance sport boat designed to deliver unrivaled comfort, style, and power. With its sleek fiberglass hull and spacious deck layout, this wakeboard cruiser can comfortably seat up to ten passengers while creating an exhilarating wake for water sports enthusiasts.
Experience the 2023 Scarab 215 ID
The new Scarab 215 is a high‑performance sport boat designed to deliver unrivaled comfort, style, and power. With its sleek fiberglass hull and spacious deck layout, this wakeboard cruiser can comfortably seat up to ten passengers while creating an exhilarating wake for water sports enthusiasts.
The Scarab 215 ID offers a blend of high‑speed performance and luxurious onboard amenities, making it the ideal choice for enthusiasts looking to dominate the water while enjoying exceptional comfort.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BS00071160 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 215 ID | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| Brand | Scarab | |
| VIN | PSBSC085H223 | |
| Engine | Rotax Twin 230 | |
| Propulsion | Twin Inboard | |
| Freight prep | 1299 | |
| Color | BLACK/PHANTOM GRAY | |
| LOA (Length) | 21 ft | |
| Engine Power | 460 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 21' (6.4 m) |
| Length | Storage On Trailer: 21' 4" (6.5 m) |
| Height | Total: 5' 5" (1.7 m) | Total On Trailer: 6' 9" (2.1 m) |
| Beam | 8' 4" (2.54 m) |
| Dead Rise | 21° |
| Bridge Clearance | 4' 3" (1.3 cm) | w/ Arch or Tower: 7' 3" (2.2 m) |
| Draft | 15" (38 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 41 gal (155 l) |
| Weight, Maximum Capacity | 1800 lbs (816 kg) |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 3100 lbs (1406 kg) | Trailer Single Axle: 888 lbs (403 kg) | Trailer Tandem Axle: 1119 lbs (508 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 600 hp (448 kW) |
| Length | 21ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1800 lbs (816 kg) approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 460 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.