$64,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the 2025 Scarab 195 LX – Your Ultimate Sport Boat Experience
Discover the 2025 Scarab 195 LX – Your Ultimate Sport Boat Experience
Key Features & Design Highlights
Cockpit Comfort and Functionality
Advanced Technology & Control Systems
Audio & Entertainment Setup
Engine & System Details
Trailer & Storage Solutions
Specifications at a Glance
The 2025 Scarab 195 LX blends performance, comfort, and advanced features into a single sport boat designed for those who demand excellence on the water. Experience unmatched power and versatility—perfect for cruising, wakeboarding, or family adventures alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | BS00072704 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Scarab | |
| Model | 195 LX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | PSBSB363A525 | |
| Freight prep | 1299 | |
| Color | Orange/Charcoal/Black | |
| Engine Power | 300 | |
| LOA (Length) | 19 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 18' 10" (5.7 m) |
| Length | Storage On Trailer: 18' 10" (5.7 m) |
| Height | Total: 5' 4" (1.6 m) | Total On Trailer: 6' 8" (2 m) | Total on Trailer w/Top: 9' 9" (3 m) |
| Beam | 8' (2.4 m) |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | 3' 10" (1.2 m) | w/ Arch or Tower: 6' 2" (1.9 m) |
| Draft | 12" (30 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 31 gal (117 L) |
| Weight, Maximum Capacity | 1400 lbs (635 kg) |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Weights | |
| Weight | Approx. Boat & Engine: 2460 lbs (1116 kg) | Trailer Single Axle: 834 lbs (378 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 300 HP (224 kW) |
| Length | 19ft 1in |
| Max Weight Capacity | 1400 lbs (635 kg) approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 300 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.