$37,998.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2025 StarCraft Marine SVX 171 OB deckboat delivers premium performance without breaking the bank.
The SVX 171 ...
[read more]The 2025 StarCraft Marine SVX 171 OB deckboat delivers premium performance without breaking the bank.
The SVX 171 OB is perfect whether you’re cruising along the coast, engaging in watersports, or simply relaxing at a sand bar. It offers excellent value for anyone looking for an enjoyable deckboat experience.
| Basic Info | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | StarCraft Marine |
| Model | SVX 171 OB |
| Type | Sport Boat – Deckboat |
| Color | Blue/White |
| Dimensions (feet/inches) | |
| Length overall | 17 ft 4″ |
| Beam at transom | 93 in |
| Maximum beam | 102 in |
| Transom height | 20 ft |
| Capacity & Performance | |
| Fuel capacity | 19 gal |
| Sitting capacity | 10 persons |
| Maximum weight (including passengers) | 2125 lb / 1400 lb max for people |
| Engine | |
| Power rating | 115 hp maximum |
| Weight (lbs) | |
| Dry weight | 2126 lb |
The StarCraft Marine SVX 171 OB combines affordability, robust features, and versatile performance for all your water adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000849365 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SVX 171 OB | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | STR98150I425 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Blue/White | |
| Engine Power | 115 | |
| LOA (Length) | 17 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17'4" |
| Width | Transom: 93 |
| Beam | 102 in |
| Transom Height | 20 |
| Depth, Maximum | 31 in |
| Dead Rise | At Transom: 14 deg |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 19 gal |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2125 lbs | Max Persons: 1400 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2126 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 115 HP |
| Length | 17ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2126 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2125 lbs | Max Persons: 1400 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 115 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.