$39,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2025 StarCraft Marine SVX 171 OB deckboat delivers premium performance without breaking the bank.
The SVX line proves that exhilarating water experiences can come at a reasonable price. Every model, from 17 to 23 feet, comes with built‑in value features such as a four‑speaker stereo system, an easy‑to‑install bimini ...
[read more]The 2025 StarCraft Marine SVX 171 OB deckboat delivers premium performance without breaking the bank.
The SVX line proves that exhilarating water experiences can come at a reasonable price. Every model, from 17 to 23 feet, comes with built‑in value features such as a four‑speaker stereo system, an easy‑to‑install bimini top for sun protection and EVA Soft Touch Traction Mat flooring in both the bow and stern.
The SVX 171 OB is ideal whether you’re cruising along shorelines, launching watersports or simply relaxing at a sand bar. Its spacious layout accommodates up to ten passengers while maintaining comfortable seating for everyone aboard.
| Make & Model | StarCraft Marine SVX 171 OB |
| Year | 2025 |
| Length Overall (LOA) | 17'4" |
| Beam | 102 in |
| Transom Height | 20 inches |
| Maximum Depth | 31 inches |
| Engine Power | 115 hp (max) |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity | 19 gallons |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Maximum Load (people + gear) | 1,400 lbs |
| Weight | 2,126 lbs |
The StarCraft Marine SVX 171 OB offers a blend of affordability and high-quality features, making it an excellent choice for anyone looking to enjoy the water with confidence.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000849364 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SVX 171 OB | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Sport Boat | |
| VIN | STR97144G425 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Red/White | |
| Engine Power | 115 | |
| LOA (Length) | 17 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17'4" |
| Width | Transom: 93 |
| Beam | 102 in |
| Transom Height | 20 |
| Depth, Maximum | 31 in |
| Dead Rise | At Transom: 14 deg |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 19 gal |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2125 lbs | Max Persons: 1400 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2126 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 115 HP |
| Length | 17ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2126 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2125 lbs | Max Persons: 1400 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 115 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.