$35,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
Discover the Sylvan 2025 L1 Party Fish, a versatile fishing pontoon designed for families who love to fish, water‑ski, cruise or simply relax on a sandbar.
Discover the Sylvan 2025 L1 Party Fish, a versatile fishing pontoon designed for families who love to fish, water‑ski, cruise or simply relax on a sandbar.
With an integrated ski tow, a power canopy for sun protection, and comfortable seating, this pontoon is ready for every adventure. Highlights include:
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Sylvan |
| Model | L1 Party Fish |
| Vehicle Type | Pontoon Boat |
| VIN | SYL08876C525 |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 21 ft 8″ (20 ft 1″ LOA) |
| Beam | 102 in. |
| Tubes | D. 25 in., G. .080 in. |
| Sitting Capacity | 11 persons |
| Weight, Max Load | 1 500 lbs (persons) |
| Performance & Power | |
| Engine Power | Max: 200 hp; Third Tube Max: 200 hp |
| Fuel Capacity | 40 gal (38‑gal tank) |
| Weight | |
| Dry Weight | 1 850 lb. |
The Sylvan L1 Party Fish combines fishing expertise, water sports versatility, and family comfort into one standout pontoon. Perfect for creating lasting memories on the water with friends and loved ones.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000852886 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L1 Party Fish | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL08876C525 | |
| Freight prep | 1699 | |
| Color | Blue/White Graphics | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 21'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 40 gal |
| Seating Capacity | 11 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1500 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1850 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 200 hp | Third Tube Max: 200 hp |
| Length | 20ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 1850 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1500 lbs approx. |
| Max Persons | 11 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.