$72,988.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Sylvan L3 DLZ Bar is a versatile 23‑foot pontoon that blends luxury, performance and style for every water activity. Whether you’re fishing, waterskiing, cruising or simply relaxing on the sandbar, this boat offers an unmatched experience.
The Sylvan L3 DLZ Bar is a versatile 23‑foot pontoon that blends luxury, performance and style for every water activity. Whether you’re fishing, waterskiing, cruising or simply relaxing on the sandbar, this boat offers an unmatched experience.
The L3 DLZ Bar is powered by a 150 hp engine with an optional max of 300 hp on the third tube. It features extreme tilt steering, Sea Star hydraulic controls, and a robust 38‑gallon gas tank.
| Basic Dimensions | |
|---|---|
| Length overall (LOA) | 23 ft 1' |
| Total Length | 24′8″ |
| Beam | 102 in |
| Tubing Diameter | 25 in |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Maximum Person Load | 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
This 2025 model delivers an exceptional blend of spaciousness, comfort and advanced engineering. Its convertible lounge/bar layout invites gatherings, while the SPX performance package guarantees a smooth ride on any waterway.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000849357 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ Bar | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL05769H425 | |
| Freight prep | 2499 | |
| Color | Blue/White Graphics | |
| Engine Power | 150 | |
| LOA (Length) | 23 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 23ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 150 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.