$40,778.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Lund 2026 1700 Explorer Sport is a dedicated angling vessel that removes non‑essential gear to deliver the core tools every serious fisherman needs.
The Lund 2026 1700 Explorer Sport is a dedicated angling vessel that removes non‑essential gear to deliver the core tools every serious fisherman needs.
| Basic Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Model Year | 2026 |
| Make & Model | Lund 1700 Explorer Sport |
| Category | Fishing Boat |
| Dimensions | |
| Length Overall (LOA) | 17 ft |
| Beam (Width) | 8′6″ |
| Cockpit Depth | 23″ |
| Capacity & Performance | |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Seating Capacity | 6 persons |
| Towing Capacity (boat/motor/trailer) | 2227 lbs |
| Engine & Hull | |
| Engine Power | 90 HP |
| PROM Hull Type | IPS composite |
This Lund 1700 Explorer Sport offers a balanced combination of fishing‑specific features, robust construction and user-friendly storage solutions designed for anglers who demand performance without unnecessary extras.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2816265 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1700 Explorer Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBXC061A626 | |
| Freight prep | 2999 | |
| Color | Black | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 17 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 17' | Boat/Motor/Trailer: 22' 3" | Max Rod Storage: 8' |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 9" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 93" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 23" |
| Chine Width | 78" |
| Bottom Thickness | 0.100" |
| Freeboard Thickness | 0.080" |
| Rear Livewell Length | 38" Long |
| Dimensions | |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 Gal |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 15 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 2227 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 1306 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 36-40 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | 90 HP |
| Features | |
| Hull Type | IPS |
| Length | 17ft 0in |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 6 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.