$39,555.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Bennington S Quad Bench 22 SSR is a top‑selling floor plan that delivers maximum storage, comfortable seating for ten people, and an expansive lounge area. Many of our models feature a sleek Fastback stern with built‑in speakers to extend your entertainment experience.
The Bennington S Quad Bench 22 SSR is a top‑selling floor plan that delivers maximum storage, comfortable seating for ten people, and an expansive lounge area. Many of our models feature a sleek Fastback stern with built‑in speakers to extend your entertainment experience.
| General Information | |
| Year: | 2026 |
| Makes/Model: | Bennington S Quad Bench 22 SSR |
| Type: | Pontoon Boat |
| Color: | Metallic Silver / No Accent |
| Dimensions (in feet) | |
|---|---|
| Overall Length: | 20' 11.5" |
| Pontoon Length: | 21' 4" |
| Deck Length: | 21' 6" |
| Beam (Width): | 8' 6" |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity: | 10 persons |
| Fuel Volume: | 23.9 gallons (gasoline) |
| Total Hull Weight (no engine): | 2,379 / 2,801 lbs |
| Engine & Performance | |
| Motor: | Single outboard |
| Horsepower: | 115 HP |
| Electrical | |
| Pontoon Gauges: | 0.08 (voltage) |
This 2026 Bennington S Quad Bench 22 SSR pontoon boat combines luxury, functionality, and modern technology to deliver an exceptional boating experience for families and friends alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SO00936416 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Bennington | |
| Model | S Quad Bench 22 SSR | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | ETWS2007C626 | |
| Freight prep | 2699 | |
| Color | Metallic Silver/No Accent | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20' 11.5" |
| Length | Pontoon: 21' 4" | Deck: 21' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Pontoon Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Fuel Capacity | 23.9 Gal |
| Weights | |
| Weight | Hull (no engine): 2379/2801 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | Single Outboard |
| Engine Power | 115 HP |
| Electric | |
| Gauges | Pontoon: 0.08 |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Gasoline |
| Length | 22ft 0in |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.