Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Premier 230 Sunsation Angler 2PT is engineered to deliver a superior angling experience on the water.
The Premier 230 Sunsation Angler 2PT is engineered to deliver a superior angling experience on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Premier |
| Model | 230 Sunsation Angler 2PT |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| VIN | PMY17526B626 |
| Dimensions & Capacity | |
| Length (LOA) | 24 ft 9″ |
| Width | 8 ft 6″ |
| Seating Capacity | 11–15 persons |
| Weight & Engine Options | |
| Hull Weight | 2250‑2850 lb |
| Engine Power Range (optional) | 150–250 hp |
| Fuel & Performance Features | |
| TUBE PACKAGE Fuel Capacity | 30‑gal |
| .100″ Nose Cones | — |
| Mechanical Tilt Steering | Yes |
| Exterior Highlights | |
| Telescope Step Ladder (4″ wide) | — |
| Bimini Shade 10 ft | — |
| Aft & Bow Stainless‑Steel Flip‑Up Cleats | Yes |
| Interior Comforts | |
| Sunsation Soft Touch Furniture | — |
| Dry Storage and Cupholders | Included |
| Digital Depth Gauge & Lowrance Eagle 5″ Display | Standard |
| Electronics & Lighting | |
| Wet Sounds® MC‑5 Stereo System | — |
| RGB Cupholder and Courtesy Lights | Yes |
| LED Dock & Navigation Lights | Standard |
| Fishing Station Features | |
| Open Water Panels (Sides & Aft) | — |
| Livewell, Rod Holders (6), Tackle Boxes (3) | Included |
| Bait Bucket and Tool Holder | Yes |
The Premier 230 Sunsation Angler 2PT combines cutting‑edge design, versatile fishing stations, and premium comfort to make it the ultimate boat for anglers who demand performance without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 130451 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Premier | |
| Model | 230 Sunsation Angler 2PT | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | PMY17526B626 | |
| Color | Black/ White Pearl | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 23 ft |
| Dimensions | |
| Length | 24' 9" |
| Width | 8' 6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 11-15 Persons |
| Weights | |
| Weight | 2200-2850 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 150-250 hp |
| Length | 23ft 0in |
| Max Persons | 11 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.