Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
2026 Sylvan L3 DLZ Bar
The 2026 Sylvan L3 DLZ Bar offers an unmatched pontoon experience with a unique rear lounge that transforms into a four‑person bar, blending luxury and versatility. Enjoy spacious relaxation or lively entertaining in this standout vessel.
2026 Sylvan L3 DLZ Bar
The 2026 Sylvan L3 DLZ Bar offers an unmatched pontoon experience with a unique rear lounge that transforms into a four‑person bar, blending luxury and versatility. Enjoy spacious relaxation or lively entertaining in this standout vessel.
| Year: | 2026 |
| Makes & Model: | Sylvan L3 DLZ Bar |
| Type: | Pontoon boat |
| Length (LOA): | 24 ft 1 in (24'8") |
| Beam: | 102 inches |
| Tube Diameter/Gauge: | 25 in / .080″ |
| Capacity & Weight: | |
| Seating capacity: | 12 persons |
| Maximum passenger weight: | 1,695 lbs |
| Fuel capacity: | 60 gallons |
| Dry weight: | 2,750 lbs |
| Maximum engine power (third tube): | 300 hp |
This Sylvan L3 DLZ Bar combines sleek design, durable construction and modern amenities to provide a safe, comfortable and stylish boating experience on any waterway.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000861839 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ Bar | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL12399K526 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Matte Grey/ Black Graphics | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 24 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 24ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.