Contact for Price
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The Sylvan L3 DLZ sets a new benchmark in waterfront luxury with its standout design and premium amenities. This pontoon boat is crafted to deliver smooth cruising, stability, and an unforgettable experience on any lake or river.
The Sylvan L3 DLZ sets a new benchmark in waterfront luxury with its standout design and premium amenities. This pontoon boat is crafted to deliver smooth cruising, stability, and an unforgettable experience on any lake or river.
This Sylvan L3 DLZ is the ultimate blend of luxury, performance, and versatility—ideal for both serene relaxation and exciting water adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B000858998 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sylvan | |
| Model | L3 DLZ | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | SYL10886G526 | |
| Freight prep | 1999 | |
| Color | Carbon | |
| Engine Power | 0 | |
| LOA (Length) | 20 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'8" |
| Beam | 102 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 in | Tube Gauge: .080 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1695 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 2750 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 hp | Third Tube Max: 300 hp |
| Length | 20ft 1in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 2750 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1695 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.