Contact for Price
Launch Watersports | Kalispell, Montana
2026 Malibu Boats M242 – New Bowrider in Kalispell
This 2026 Malibu Boats M242 is a pristine, brand‑new bowrider available for ...
[read more]2026 Malibu Boats M242 – New Bowrider in Kalispell
This 2026 Malibu Boats M242 is a pristine, brand‑new bowrider available for immediate delivery in Kalispell. With zero engine hours and all original factory features intact, it offers the latest performance and comfort that Malibu Boats are known for.
| Location | Kalispell | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 9393K526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Malibu Boats | |
| Model | M242 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | MB2V9393K526 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | Hull: 24'2" (7.37 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | 32" (0.81 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 94 Gal (355.8 L) |
| Seating Capacity | 17 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,397 lbs (1,087 kg) | Factory Ballast: 4,719 lbs (2,140 kg) |
| Weights | |
| Dry Weight | Approx.: 7,500 lbs (3,402 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | 607 HP |
| Engine Torque | 606 FT-LBS |
| Features | |
| Hull Type | M-Line |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | Approx.: 7,500 lbs (3,402 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | 2,397 lbs (1,087 kg) | Factory Ballast: 4,719 lbs (2,140 kg) approx. |
| Max Persons | 17 |
| Engine Power | 607 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.