$32,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2018 StarCraft Marine SLS 1 – a high‑performance pontoon that blends comfort with speed. Built by Starcraft’s renowned SLS series, this vessel features advanced HMX tube technology for superior lift, reduced drag, faster planing and tighter turns.
Discover the 2018 StarCraft Marine SLS 1 – a high‑performance pontoon that blends comfort with speed. Built by Starcraft’s renowned SLS series, this vessel features advanced HMX tube technology for superior lift, reduced drag, faster planing and tighter turns.
| Length: | 20'10" |
| Beam (Width): | 102 in |
| Tubing Diameter: | 25 inches |
| Semi‑sealed dimensions and capacities | |
| Seating Capacity: | 11 Persons |
| Maximum Weight Capacity: | 1,525 lbs |
| Fuel Capacity: | 60 gallons |
| Weights | |
| Dry Weight: | 1,921 lbs |
| Engine power: Tri‑Toon Max – 200 hp (optional upgrade) | |
The boat is currently available for sale at Charles Mill Marina. It’s a pre-owned vessel, lightly used with only 349 engine hours.
This StarCraft Marine SLS 1 offers unmatched performance and luxury in the pontoon category—ideal for family outings or water sports adventures on any lake or coastal setting.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | 6330 | |
| Year | 2018 | |
| Make | Starcraft Marine | |
| Model | SLS 1 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | 2020 Yamaha 150 | |
| LOA (Length) | 20 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP | |
| Engine Hours | 349 | |
| Color | Silver |
| Dimensions | |
| Length | 20'10" |
| Transom Height | 20 in |
| Beam | 102 in |
| Depth, Maximum | Interior: 27 in |
| Dimensions | Tube Diameter: 25 |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 11 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1525 lbs |
| Fuel Capacity | 60 gal |
| Weights | |
| Dry Weight | 1921 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Tri Toon Max: 200 hp |
| Length | 20ft 10in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 1921 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1525 lbs approx. |
| Max Persons | 11 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.