$27,995.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Experience the 2025 SunChaser Vista 20 LR, a premier pontoon designed to combine comfort, versatility and affordability for every water adventure.
Experience the 2025 SunChaser Vista 20 LR, a premier pontoon designed to combine comfort, versatility and affordability for every water adventure.
| General Information | |
|---|---|
| Location | Charles Mill Marina |
| Status | Pre‑owned |
| Year | 2025 |
| Manufacturer | SunChaser |
| Model | Vista 20 LR |
| Type | Pontoon Boat |
| Dimensions & Capacity | |
| Length (LOA) | 20 ft 10 in |
| Beam (Width) | 8 ft |
| Maximum Seating | 9 persons |
| Engine & Performance | |
| Motor | Yamaha T9.9 – 9.9 HP |
| Fuel Capacity | 20 gal |
| Maximum Weight (Passengers) | 1,210 lbs |
| Construction & Finish | |
| Tube Gauge / Diameter | 0.08″ / 23″ |
| Dry Weight | 1,875 lb |
| Interior Color | Grey |
| Main Deck Finish | Carbon |
| Additional Features | |
| Bimini Top & Canvas Cover | Color-coordinated options available |
| Steering System | Torcello wheel with rotary control |
| Ladder Type | 5-step retractable aluminum ladder |
| Deck Cleats & Transom Gas Tank (Direct Fill) | Yes, through-bolted cleats for secure mooring |
The SunChaser Vista 20 LR pontoon** offers an ideal blend of style and practicality. Whether you’re planning a family outing or a fishing expedition, this boat delivers the space, comfort and features needed to enjoy every moment on the water.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | Pre-owned | |
| Stock Number | CM6019 | |
| Year | 2025 | |
| Make | SunChaser | |
| Model | Vista 20 LR | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| Engine | Yamaha T9.9 | |
| LOA (Length) | 20 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 8 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 9.9 HP | |
| Color | Carbon | |
| Interior Color | Grey | |
| Max Persons | 10 |
| Dimensions | |
| Length | 20' 10" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | 96" |
| Dimensions | Tube Gauge: 0.08" | Tube Diameter: 23" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 20 Gal |
| Seating Capacity | 9 persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1210 lbs |
| Weights | |
| Dry Weight | 1875 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 90 HP |
| Length | 20ft 10in |
| Beam | 8ft 0in |
| Dry Weight | 1875 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1210 lbs approx. |
| Max Persons | 9 |
| Engine Power | 9.9 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.