Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
2025 Moomba Tykon
2025 Moomba Tykon
The Moomba Tykon: Your Adventure Companion
The 2025 Moomba Tykon is engineered to transform ordinary water trips into unforgettable experiences. Its spacious interior, advanced technology, and rugged build make it the ideal choice for those who demand performance without compromise.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Moomba |
| Model | Tykon |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| Dimensions & Capacity | |
| Overall Length | 24 ft |
| Length with Platform / Trailer | 26 ft / 28' 2" |
| Height (Tower Up/Down) | 131" / 105.5"–100" |
| Width | 102 inches |
| Draft | 28 inches |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity | 70 gallons |
| Seating Capacity | 18 persons |
| Maximum Load (Weight + Ballast) | 2,500 lbs / 4,500 lb ballast |
| Weights | |
| Boat Weight | 5,500 lbs |
| Total with Trailer | 6,700 lbs |
| Engine Options | |
| Power Output | 400 / 450 / 575 HP |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2509 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Tykon | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMT064A525 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 24' |
| Length | W/ Platform: 26' | Trailer: 28' 2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 131" | On Trailer Tower Down Racks Off: 105.5" / 100" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 lbs. | Ballast: 4,500 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,500 lbs. | W/ Trailer: 6,700 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,500 lbs. | Ballast: 4,500 lbs. approx. |
| Max Persons | 18 |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.