Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
Experience the ultimate in high‑performance watercraft with the brand new 2026 Moomba Mojo. Powered by a robust 6.2 L Ford Raptor 450 engine, this bowrider delivers unmatched speed and agility on any body of water.
Experience the ultimate in high‑performance watercraft with the brand new 2026 Moomba Mojo. Powered by a robust 6.2 L Ford Raptor 450 engine, this bowrider delivers unmatched speed and agility on any body of water.
| 2026 Moomba Mojo – Key Specs | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 1MO2605 |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Moomba Mojo |
| Vehicle Type | Boat (Bowrider) |
| VIN | ISRMR020J526 |
| Engine | Ford Raptor 450, V‑Drive propulsion |
| Length (LOA) | 23 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
| Fuel Type | Gasoline |
| Max Capacity | 17 persons |
| Fuel Tank | 70 gal |
| Propulsion Type | Powered (V‑Drive) |
The 2026 Moomba Mojo combines cutting‑edge marine technology with luxurious comfort, making it the perfect choice for both adventure seekers and leisure cruisers alike. Whether you’re chasing waves or exploring calm waters, this bowrider delivers an unforgettable experience every time.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2605 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Moomba | |
| Model | Mojo | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMR020J526 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 23 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 17 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 23' |
| Length | W/ Platform: 25' | Trailer: 27' 2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 131" | On Trailer (A3 Tower Down Racks Off): 110"+ | On Trailer (Pro Tower Down Racks Off): 100" | On Trailer (E/Pex Tower Down Racks Off): 93.5"+ |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 17 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 4,500 Lbs |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,300 Lbs | W/ Trailer: 6,500 Lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
| Length | 23ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 4,500 Lbs approx. |
| Max Persons | 17 |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.