$53,987.00
Kettle Marine | Jackson, WI
The Alumacraft Competitor 185X Tiller is the perfect blend of size and capability for both seasoned anglers and newcomers alike. With a length just over 20 feet, this 2026 model offers ample space without being overly large.
The Alumacraft Competitor 185X Tiller is the perfect blend of size and capability for both seasoned anglers and newcomers alike. With a length just over 20 feet, this 2026 model offers ample space without being overly large.
This boat combines durability, practicality, and advanced features in one sleek package. Whether you’re chasing trophy fish or enjoying a leisurely day on the water, the Alumacraft Competitor 185X offers the right balance of performance and comfort.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2499 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Alumacraft | |
| Model | Competitor 185X Tiller | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | ACBD0673K526 | |
| Engine | MERCURY 150 XL | |
| Hull id number | ACBD0673K526 | |
| LOA (Length) | 20 ft 2 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 2 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20' 2" |
| Length | 21' 8" |
| Height | 5' 11" |
| Width | Transom: 8' 2" | Beam: 8' 2" |
| Transom Height | 2' 1" |
| Depth, Maximum | 3' 7" |
| Freeboard Thickness | 0.080" | Max Hull: 0.160" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 36 gal. |
| Seating Capacity | 6 persons |
| Rear Livewell Capacity | 21 gal. |
| Weight, Maximum Capacity | 992 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 1774 lbs. | Boat/Motor/Trailer: 3169 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 150 HP |
| Features | |
| Seat Type | 3 Standard w/ driver Mainstay pedestal |
| Length | 20ft 2in |
| Beam | 8ft 2in |
| Max Weight Capacity | 992 lbs. approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.