$28,240.00
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
Experience the ultimate blend of comfort and performance with the 2026 Tracker® Boats Grizzly 1860 CC.
Experience the ultimate blend of comfort and performance with the 2026 Tracker® Boats Grizzly 1860 CC.
The Grizzly houses a 9 gal. (34 L) molded, aerated livewell at the front of its center console, complete with padded cushion‑top seat and backrest for maximum comfort during long trips.
The front deck offers ample space for fishing or hunting gear. Dedicated bow and aft pedestal seat bases provide seating flexibility while lockable storage keeps valuables secure. Port‑side rod holders enhance stability, and a padded helm cushion (or optional TrueTimber® camo cushion) adds comfort.
The Grizzly’s 7° deadrise delivers a smoother, drier ride. It is constructed from 100% aluminum—no wood—and features thick .190 aluminum floors for rigidity and noise reduction. Integrated sponsons at the stern improve planing speed and shallow‑water handling.
The boat includes an 800 GPH bilge pump, LED bow courtesy light, Interstate® cranking battery, and pre‑wired trolling motor connection. The custom single‑axle trailer is powdercoated for corrosion resistance, features large wheels with radial tires, a pivot‑up locking jack, heavy‑duty winch, outboard support, upright load guides, carpeted bunks, LED lighting, nylon tie‑down straps, and safety cables.
The Tracker® Boats Grizzly 1860 CC is engineered for adventure seekers who demand durability, comfort, and reliable performance on every outing.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2212T | |
| Year | 2026 | |
| Make | Tracker® Boats | |
| Model | Grizzly® 1860 CC | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Jon | |
| VIN | BUJ24566I526 | |
| Engine | Mercury FourSroke 90 ELPT | |
| LOA (Length) | 19 ft 2 in | |
| Beam (Width) | 7 ft | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Hull Material | 0.100 5052 marine alloy | |
| Color | Timber Woodland | |
| Max Persons | 7 | |
| Fuel Capacity | 19.2 gal |
| Dimensions | |
| Length | 19' 2'' (5.84 m) | Package: 23' 2'' (7.06 m) | Storage (w/outboard trimmed down): 23' 2'' (7.06 m) |
| Width | Bottom: 5' (1.52 m) | Package: 7' (2.13 m) |
| Height | Package: 6' 8'' (2.03 m) |
| Transom Height | 22" (55.88 cm) |
| Beam | 7' (2.13 m) |
| Dead Rise | 7° |
| Depth, Maximum | Interior: 16.75" (42.545 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 19.2 gal. (72.67 l) |
| Seating Capacity | 7 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 940 lbs. (426.38 kg) | Max. person, motor & gear: 1500 lbs. (680.39 kg) |
| Weights | |
| Weight | Average package: 2050 lbs. (929.86 kg) |
| Dry Weight | Average: 1020 lbs. (462.66 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max. recommended: 90 HP |
| Features | |
| Construction Material | Hull: 0.100 5052 marine alloy |
| Length | 19ft 2in |
| Beam | 7ft 0in |
| Dry Weight | Average: 1020 lbs. (462.66 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 940 lbs. (426.38 kg) | Max. person, motor & gear: 1500 lbs. (680.39 kg) approx. |
| Max Persons | 7 |
| Engine Power | Max. recommended: 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.