$27,936.00
Kettle Marine | Jackson, WI
The 2026 Lund 1650 Rebel XL Tiller is a highly sought‑after 16‑foot fishing vessel that blends durability with versatility. Built from lightweight aluminum, this boat accommodates all kinds of anglers—from beginners to seasoned pros—thanks to its spacious layout and easy‑to‑handle tiller drive.
Key selling points include:
The 2026 Lund 1650 Rebel XL Tiller is a highly sought‑after 16‑foot fishing vessel that blends durability with versatility. Built from lightweight aluminum, this boat accommodates all kinds of anglers—from beginners to seasoned pros—thanks to its spacious layout and easy‑to‑handle tiller drive.
Key selling points include:
Standard features on the Rebel XL:
Trailer specifications:
Specifications:
| Condition | NEW |
| Stock Number | B2442 |
| Year | 2026 |
| Make | Lund |
| Model | 1650 Rebel XL Tiller |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Fishing |
| VIN | LBBJD201H526 |
| Engine | MERCURY 60ELHPT WITH ADVANCED TILLER |
| Propulsion | Single Outboard |
| Hull ID Number | LBBJD201H526 |
| LOA (Length) | 16 ft 7 in |
| Beam (Width) | 7 ft 7 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 60 HP |
| Hull Material | ALUMINUM |
| Color | BLUE |
| Interior Color | GREY |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2442 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Rebel XL Tiller | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBJD201H526 | |
| Engine | MERCURY 60ELHPT WITH ADVANCED TILLER | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | LBBJD201H526 | |
| LOA (Length) | 16 ft 7 in | |
| Beam (Width) | 7 ft 7 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 60 HP | |
| Hull Material | ALUMINUM | |
| Color | BLUE | |
| Interior Color | GREY |
| Length | 16ft 7in |
| Beam | 7ft 7in |
| Engine Power | 60 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.