$70,964.00
Kettle Marine | Jackson, WI
2026 Lund 1875 Crossover XS Sport
Main Features
2026 Lund 1875 Crossover XS Sport
Main Features
Exterior Highlights
Interior Comforts
Sitting Configuration
Storage & Utility
Trailer & Accessories
Specifications (2026 Model)
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | B2497 |
| Year | 2026 |
| Make | Lund |
| Model | 1875 Crossover XS Sport |
| Vehicle Type | Boat |
| Dimensions & Capacity | |
| Length Overall | 18 ft 9″ (max rod storage: 8′) |
| Beam | 7 ft 11″ |
| Transom Height | 25″ |
| Cockpit Depth | 25″ |
| Performance & Engine | |
| Engine Power | MERCURY 175XL PRO XS – 175 HP |
| Propulsion Type | Single outboard (12/24 V) |
| Capacity & Towing | |
| Fuel Capacity | 35 gal |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Towing Capacity (boat/motor/trailer) | 3 051 lb |
| Operational Specs | |
| Top Speed | 40–54 mph |
| Hull Design | IPS (Inboard Performance Series) |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2497 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1875 Crossover XS Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBWV153K526 | |
| Engine | MERCURY 175XL PRO XS | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 18 ft 10 in | |
| Beam (Width) | 7 ft 11 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 175 HP |
| Dimensions | |
| Length | 18' 9" | Max Rod Storage: 8' | Boat/Motor/Trailer: 24' 4" |
| Width | Boat/Trailer: 8' 6" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 9" |
| Transom Height | 25" |
| Beam | Width: 95" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 25" |
| Chine Width | 82" |
| Bottom Thickness | 0.100" |
| Freeboard Thickness | 0.080" |
| Rear Livewell Length | 38" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.180" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Tank: 35 Gal |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1800 lbs |
| Rear Livewell Capacity | 24 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 3051 lbs |
| Weights | |
| Weight | Standard Boat: 2918 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | Max MPH: 40-54 MPH |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 175 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 18ft 10in |
| Beam | 7ft 11in |
| Max Weight Capacity | 1800 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 175 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.