$17,199.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
Product Overview
Engine Specifications
Product Overview
Engine Specifications
Dimensions and Capacity
Key Features and Amenities
This Yamaha FX® HO is engineered for smooth performance, reliable handling and rider comfort. Its high output engine delivers powerful thrust while maintaining fuel efficiency, making it ideal for both casual waterway cruising and spirited recreational use.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2939 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | FX® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2871I526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 820 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 820 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.