Contact for Price
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
The latest from Bennington combines innovative design and superior performance in the Swingback 22, a high‑end pontoon boat that offers flexible seating, luxurious interiors, and robust exterior features.
The latest from Bennington combines innovative design and superior performance in the Swingback 22, a high‑end pontoon boat that offers flexible seating, luxurious interiors, and robust exterior features.
This model delivers a unique blend of versatility, luxury, and dependable engineering. Whether you’re cruising with family or enjoying an evening on calm waters, the Swingback 22 offers flexible seating options, high‑quality interiors, advanced safety features, and powerful performance—all under one sleek hull.
Explore the full specifications of this 2026 Bennington S Swingback 22 pontoon boat. Reach out today to learn how it can elevate your next water adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2193GS | |
| Year | 2026 | |
| Make | Bennington | |
| Model | S Swingback 22 SSB | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | ETS7871H526 | |
| Engine | MERC 90 HP 4S CT 20IN | |
| LOA (Length) | 22 ft 11.50 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 90 HP | |
| Pontoon Length | 21 ft 4 in | |
| Pontoon Diameter | 2 ft 1 in | |
| Color | ABSOLUTE RED | |
| Interior Color | ABSOLUTE RED |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' 11.5" |
| Length | Pontoon: 21' 4"| Deck: 21' 6" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | 8' 6" |
| Dimensions | Pontoon Diameter: 25" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Fuel Capacity | 23.9 Gal |
| Weights | |
| Weight | Hull (no engine): 2379/2801 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | Single Outboard |
| Engine Power | 115 HP |
| Electric | |
| Gauges | Pontoon: 0.08 |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Gasoline |
| Length | 22ft 11in |
| Beam | 8ft 6in |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.