$18,920.00
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
Discover the 2026 Tracker Bass Tracker Classic XL – a high‑performance 16′ 8″ aluminum fishing vessel built for anglers who demand speed, durability, and advanced technology on every outing.
Discover the 2026 Tracker Bass Tracker Classic XL – a high‑performance 16′ 8″ aluminum fishing vessel built for anglers who demand speed, durability, and advanced technology on every outing.
| Dimension | Length: 16′ 8″ (5.08 m) | |
|---|---|---|
| Beam | 6′ 5″ (1.96 m) | |
| Max Engine Power | 50 HP | |
| Seating Capacity | 3 persons | |
| Total Weight Capacity | 555 lb for passengers; 1,025 lb with gear and motor | |
| Fuel Tank | Portable: 6 gal (22.7 L) | |
| Livewell Volume | 9 gal aerated | |
The Tracker Bass Tracker Classic XL is a ready‑to‑go fishing boat that blends modern electronics, robust construction, and thoughtful layout to deliver an unmatched angling experience on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2189T | |
| Year | 2026 | |
| Make | Tracker® Boats | |
| Model | Bass Tracker® Classic XL | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | BUJ66472H526 | |
| Engine | Mercury FourStroke 50 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 16 ft 8 in | |
| Beam (Width) | 6 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 50 HP |
| Dimensions | |
| Length | 16' 8'' (5.08 m) | Towing: 23' 2'' (7.06 m) | Storage (w/outboard trimmed down): 20' 1'' (6.12 m) |
| Width | Bottom: 4' 6'' (1.37 m) | Package: 6' 8'' (2.03 m) |
| Height | Package: 6' (1.83 m) |
| Transom Height | 22.5" (57.15 cm) |
| Beam | 6' 5'' (1.96 m) |
| Dead Rise | at bow: 13 degrees | at transom: 6 degrees |
| Depth, Maximum | Interior: 15" (38.1 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Portable: 6 gal. (22.71 l) |
| Seating Capacity | 3 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 555 lbs. (251.74 kg) | Max. person, motor & gear: 1025 lbs. (464.93 kg) |
| Weights | |
| Weight | Average package: 1705 lbs. (773.37 kg) |
| Dry Weight | Average: 780 lbs. (353.8 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max. recommended: 50 HP |
| Features | |
| Construction Material | Hull: 0.100 5052 marine alloy |
| Length | 16ft 8in |
| Beam | 6ft 5in |
| Dry Weight | Average: 780 lbs. (353.8 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 555 lbs. (251.74 kg) | Max. person, motor & gear: 1025 lbs. (464.93 kg) approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 50 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.