$40,000.00
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
Introducing the Tracker® Boats 2026 Pro Guide V‑175 WT – a premium aluminum fishing boat designed for comfort, convenience and peace of mind.
Introducing the Tracker® Boats 2026 Pro Guide V‑175 WT – a premium aluminum fishing boat designed for comfort, convenience and peace of mind.
The V‑175 WT features dual aerated livewells: a 19‑gal bow unit with timer, recirculator and pump‑out system; an aft 29‑gal, 50″ (1.27 m) unit with identical amenities. Dual 500 GPH pumps handle aeration and circulation for optimal fish health.
Equipped with a Minn Kota® PowerDrive™ foot‑control trolling motor – 12V, 55‑lb thrust, 54″ shaft – mounted through a robust thru‑bolted bracket for added strength.
The interior includes 7 pedestal seat bases with two movable folding fishing seats that swivel 360° and lock. Carpeting on the trolling deck, elevated bow and aft decks provide easy access to large storage lids.
The deep deadrise hull, reversed chines, pressed‑in strakes and factory‑matched propeller deliver smooth, dry handling even in rough waters. The all‑welded 0.100″ aluminum Deep V design offers stability and a quieter ride.
The boat comes in three finishes: Heritage Red, Starlite Black or Starlite Blue with Starlite Gray bottom. DIAMOND COAT™ 3.0 powder‑coat ensures durable color that stands up to the elements. The hull is a welded two‑piece .100 aluminum box‑beam design strengthened by corner braces and expanded foam for added stiffness.
The V‑175 WT is compatible with a Mercury FourStorke 150 XL outboard, delivering up to 150 hp for powerful performance.
This Tracker® Pro Guide offers an unbeatable combination of durability, advanced features and thoughtful design – making it the perfect choice for serious anglers seeking reliability on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2214T | |
| Year | 2026 | |
| Make | Tracker® Boats | |
| Model | Pro Guide™ V-175 WT | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | BUJ71461J526 | |
| Engine | Mercury FourStorke 150 XL | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 17 ft 7 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 1 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Max Speed | 45 mph | |
| Hull Material | 0.100 5052 marine alloy | |
| Color | Blue | |
| Max Persons | 6 | |
| Fuel Capacity | 25.5 gal | |
| Features May Include | Sonar Radar GPS Depthsounder Soundsystem Bluetooth |
| Dimensions | |
| Length | 17' 7'' (5.36 m) | Towing: 24' 8'' (7.52 m) | w/swim platform: 18' 5'' (5.61 m) | Storage (w/outboard trimmed down): 22' (6.71 m) |
| Width | Bottom: 6' 10'' (2.08 m) | Package: 8' 6'' (2.59 m) |
| Height | Package: 7' 3'' (2.21 m) |
| Transom Height | 25.5" (64.77 cm) |
| Beam | 8' 1'' (2.46 m) |
| Dead Rise | at bow: 35 degrees | at transom: 20 degrees |
| Draft | 14" (35.56 cm) |
| Depth, Maximum | Interior: 26.75" (67.945 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 25.5 gal. (96.52 l) |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 835 lbs. (378.75 kg) | Max. person, motor & gear: 1600 lbs. (725.75 kg) |
| Weights | |
| Weight | Average package: 2985 lbs. (1353.97 kg) |
| Dry Weight | Average: 1525 lbs. (691.73 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max. recommended: 150 HP |
| Features | |
| Construction Material | Hull: 0.100 5052 marine alloy |
| Length | 17ft 7in |
| Beam | 8ft 1in |
| Dry Weight | Average: 1525 lbs. (691.73 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 835 lbs. (378.75 kg) | Max. person, motor & gear: 1600 lbs. (725.75 kg) approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | Max. recommended: 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.